Genel

Akvaryum Almadan Bilinmeniz Gerekenler

Köpek veya kedi bakmaya göre çok daha basit bir iş olarak görülen balık beslemek, akvaryum tankı kurmadan başlayarak her geçen gün daha da güç olduğu anlaşılan bir iştir. Başta her şey çok basitmiş gibi görünse de, zamanla daha fazla bilgi edildikçe bu işin de büyük bir sorumluluk ve emek gerektirdiği anlaşılır. Kedi veya köpek gibi sadece bir canlıya bakılmasını gereken pet bakımından oldukça farklı olan balık bakımı; ev veya işyerinizde küçük bir hayvanat bahçesine sahip olmanız ve bu hayvanat bahçesinin bakımıyla ilgilenmeniz gibidir. Akvaryum malzemeleri satan herhangi bir yere gidip veya internetten birkaç basit ürün sipariş ederek, satın aldığınız balıkların akvaryuma yerleştirerek balık beslemeye başlamış olmazsınız.
Akvaryumun hijyen şartlar, ortam sıcaklığı, balık türlerinin seçimi, düzenli beslenmek, ışık tercihi, akvaryum suyundaki bakteri ve oksijen dengesi, can bitkiler ve daha birçok şeyle ilgilenilmesi gerekir. Tüm bunlar ilk başta akla gelmese de, balıkların sağlığı için daha da birçok konuyla ilgilenilmelidir. Bilgi sahibi olunması gereken konuların devamında neler yer aldığına bakıldığı zamansa daha da birçok konu olduğu görülecektir.
Akvaryumun boyutları, beslenecek balık türü ve sayısıyla doğrudan ilişkilidir. Ayrıca akvaryumun nereye yerleştirileceğini de iyi düşünerek belirlemek gerekir. Direk olarak güneş ışığı alan bir yere akvaryum kurmak, görsel olarak doğru tercihmiş gibi görünmesine karşın kısa zamanda yosun oluşmaya başlar seçimin ne kadar yanlış olduğu geç de olsa anlaşılır. Bu gibi basit görünen nüanslar, ilerleyen zamanlarda balıkların hepsini kaybetmenize yol açabilecek kadar mühim hususlardır.
Akvaryum tankında hangi balık türlerinin bulunmasını istediğinize kadar verdikten sonra akvaryuma maksimum kaç tane balık koyabileceğinizi hesaplamalısınız. Bir sonraki aşamada seçtiğiniz akvaryumda besleyeceğiniz balıkların ve kullanacaksanız canlı bitkilerin sağlığı için gerekli olan akvaryum malzemeleri konusunda araştırma yapmaya girişmeniz gerekiyor. Bunların sonrasında akvaryum suyu, balık yemi gibi pek çok konuda bilgi edinecek, bilginiz arttıkça balık bakımının keyifli olduğu kadar özen gerektirdiğini anlayacaksınız.

Yorumlar